Zatyczki do uszu – jak zakładać i kiedy mogą się one przydać?

Zatyczki do uszu - jak zakładać i kiedy mogą się one przydać?

Dobry słuch pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu. Niestety działanie zmysłu może zostać mocno zaburzone przez wszechobecny hałas. Gwar miejski, słuchanie zbyt głośnej muzyki czy przebywanie w głośnym środowisku pracy  wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na nasz słuch. Dlatego warto chronić uszy i regularnie korzystać ze stoperów. Kiedy zatyczki mogą nam się przydać?

Stopery nie tylko dla pracowników

Zatyczki do uszu mogą stanowić przydatne narzędzie zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem hałasu. Pierwszym zastosowaniem, które przychodzi nam na myśl jest miejsce pracy, w którym może być bardzo głośno. Podczas prac na budowie poziom hałasu przekracza nawet 100 dB, co jest bardzo szkodliwe dla naszego słuchu. Ze stoperów bardzo często korzystają też drwale, pracownicy obsługi lotniska czy osoby zatrudnione na halach produkcyjnych oraz muzycy.

Zatyczki powinniśmy stosować również w domowym zaciszu. Głośna impreza u sąsiadów, chrapanie partnera czy zgiełk samochodów za oknem może znacznie osłabić jakość naszego snu. Bez odpowiedniego wypoczynku będziemy mniej skoncentrowani na działaniu, zmęczeni i sfrustrowani, co przełoży się na niższą wydajność w ciągu dnia.

Zatyczki jednorazowe, czy wielokrotnego użytku – które wybrać?

Dobór właściwych zatyczek powinien przede wszystkim zależeć od naszych preferencji i wymagań. Na rynku możemy znaleźć zarówno produkty jednorazowe, jak i stopery do wielokrotnego użytku. Pierwsze przygotowane są z elastycznej pianki, które można idealnie dopasować do kształtu kanału słuchowego. Takie zatyczki doskonale wyciszają dźwięki i pomagają zachować odpowiednią higienę ucha. Wielorazowe zatyczki są wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Produkty skutecznie wyciszają dźwięki do optymalnego poziomu, nie zniekształcając go.

Istnieje także opcja zakupu zatyczek indywidualnych. Takie warianty przygotowuje się na zamówienie. Na początku procesu produkcji pobierany jest wycisk z uszu, na podstawie którego przygotowany zostanie w pełni dopasowany model zatyczki. Stopery produkowane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, który wytłumia większość docierających z zewnątrz dźwięków. Zatyczki indywidualne doskonale spełniają swoją funkcję, choć jest to rozwiązanie bardziej kosztowne.

Jak zakładać stopery?

Jednorazowe produkty najczęściej można dowolnie formować. Dlatego przed włożeniem stoperów ugniatamy je lekko w palcach i przygotowujemy wzór w kształcie korka, który później umieszczamy wewnątrz ucha. Ważne jest w tym przypadku, by szczelnie zasłonić cały kanał słuchowy, lekko ugniatając materiał po włożeniu.

Stopery piankowe i silikonowe wkłada się trochę inaczej. Na początku powinniśmy sprawdzić, czy zatyczki są czyste i nieuszkodzone. Następnie bierzemy jedną z nich na palec wskazujący, a drugą ręką lekko podciągamy ucho do góry. Później umieszczamy zatyczkę pod lekkim kątem wewnątrz kanału słuchowego i sprawdzamy, czy zasłoniła ona całkowicie wylot ucha.