Zatyczki do uszu a zdrowie – czy stopery są bezpieczne?

Zatyczki do uszu a zdrowie – czy stopery są bezpieczne?

W pracy, w domu, w podróży – stopery do uszu przydają się w wielu sytuacjach. Niektórzy używają ich sporadycznie, na przykład podczas jazdy pociągiem, a inni nie wyobrażają sobie bez nich życia. W związku z tym rodzą się wątpliwości: czy zatyczki do uszu są bezpieczne? Wyjaśniamy poniżej.

Ochrona słuchu na co dzień

Zanim zastanowimy się, jakie zagrożenia może nieść niewłaściwe używanie stoperów do uszu, warto przypomnieć, po co tak naprawdę je stosujemy – może się bowiem okazać, że korzyści znacznie przewyższają ryzyko.

Zatyczki są nieocenione w miejscach o dużym natężeniu hałasu, gdzie chronią nas przed niedosłuchem. Potwierdza to medycyna: komórki słuchowe wewnątrz ślimaka (to narząd, którym odbieramy dźwięki) zużywają się pod wpływem długotrwałego hałasu. W efekcie, nawet zdrowe osoby po kilkunastu latach pracy mogą nabawić się nieodwracalnej choroby zawodowej: zawodowego uszkodzenia słuchu. Dlatego właśnie w wielu miejscach pracy obowiązkowa jest ochrona słuchu.

Ale stopery do uszu przydają się także w biurach. Pomagają wtedy w utrzymaniu koncentracji, wygłuszając rozmowy współpracowników, szum urządzeń i stukot klawiatury. Niezbędne bywają także w trakcie podróży samolotem czy pociągiem, kiedy mamy problemy z zaśnięciem. A jednak niektórzy miewają problem ze snem również w swoim domu: z powodu hałasu z ulicy, chrapania partnera czy głośnych sąsiadów. W takich sytuacjach nie warto się męczyć – lepiej od razu zainwestować w zatyczki do uszu na sen.

Czy stopery do uszu są bezpieczne?

Czy okulary albo aparaty na zęby są bezpieczne? Oczywiście!

Tak samo sytuacja wygląda z zatyczkami. Jest to wyrób medyczny, który pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jeśli tylko poprawnie ich używamy, to nic złego nie może się stać.

Na co więc uważać? Przede wszystkim na brak higieny. Zatyczki to gadżet wielokrotnego użytku, przez co mogą gromadzić się w nich bakterie. Dlatego należy regularnie je wymieniać lub dezynfekować za pomocą wody i mydła. Konieczna jest także dokładna higiena uszu przed i po użyciu stoperów, ponieważ mogą powodować gromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym.

Jakie zatyczki do uszu są bezpieczne

Tak jak w przypadku innych wyrobów medycznych, konieczne jest kupowanie tylko stoperów posiadających odpowiednie certyfikaty. W tym przypadku mowa o spełnianiu zasadniczych wymagań dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa zawartych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego.

Wszystkie produkty STANMARK – STOPPER ECO 34, KOMFORT 36 czy ELA – spełniają odpowiednie wymagania, a tym samym nadają się do codziennego użytkowania. Z naszymi zatyczkami masz pewność, że dbasz o swój słuch w bezpieczny sposób.