Ucho ludzkie jest bardzo delikatnym narządem, który będzie szczególnie podatny na działanie bakterii i wirusów. Dlatego tak duże znaczenie w kontekście zachowania zdrowia ma odpowiednia higiena małżowiny usznej. Niekiedy pojawiają się jednak dość nietypowe symptomy chorobowe w postaci charakterystycznych szumów. Skąd się one biorą? I w jaki sposób się je leczy?
Czym są szumy uszne?
To specyficzne dolegliwości, które można opisać jako wrażenie słyszenia dźwięku przy braku jego źródła. Szumy uszne najczęściej występują w postaci monotonnego brzęczenia, dzwonienia lub pisku o wysokiej częstotliwości dźwięku. Często dolegliwości pojawiają się na kilka sekund, po czym samoistnie ustępują. Niekiedy występuje także charakterystyczne pulsowanie w uszach, które najczęściej pojawia się nagle, a jego intensywność zmienia się podczas ćwiczeń lub zmiany pozycji ciała.
Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje szumów usznych:
- obiektywne, czyli słyszalne zarówno przez chorego, jak i osoby z otoczenia. Powstają w wyniku wytwarzania dźwięków w wewnętrznych tkankach ciała,
- subiektywne, które słyszy wyłącznie chora osoba. Często są one efektem zaburzeń pracy ośrodkowego układu ruchowego lub któregoś z elementów układu słuchu.
Jakie mogą być przyczyny dolegliwości?
Najczęściej specjaliści spotykają się ze zjawiskiem subiektywnych szumów usznych. Przyczyn powstawania takich dolegliwości może być wiele i mogą być one związane z zaburzeniami pracy ośrodkowego układu nerwowego, ucha wewnętrznego czy nerwu słuchowego. Powodem szumów usznych w tym przypadku często jest głuchota starcza lub przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Dolegliwości mogą powstawać u osób narażonych na działanie hałasu o znacznym natężeniu. W sporadycznych przypadkach szumy świadczą również o rozwoju osteosklerozy czy choroby Méniere’a.
Niepokojące objawy czasem mogą być również symptomem poważniejszych chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy guzy nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Zdarza się, że szumy uszne wywołane są niektórymi infekcjami (na przykład wysiękowym zapaleniem ucha środkowego) czy stanowią one swoistą reakcję organizmu na działanie niektórych leków.
Tego problemu nie warto bagatelizować…
Jeżeli dolegliwości pojawiają się sporadycznie i samoistnie ustępują, nie powinniśmy się nimi obawiać. Gdy jednak szumy uszne przytrafiają się coraz częściej warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Najczęściej dostaniemy wtedy skierowanie na konsultację laryngologiczną. Specjalista zbierze tam potrzebne informacje i przeprowadzi badanie otolaryngologiczne.
Zdarza się, że szumy uszne powiązane są z niedosłuchem u pacjenta, dlatego w dalszej kolejności wykonuje się badanie audiologiczne. Po ustaleniu przyczyny problemu laryngolog ustala odpowiednią metodę leczenia. Obiektywne szumy uszne najczęściej wymagają operacji. W przypadku szumów subiektywnych również czasem przeprowadza się zabieg, choć w wielu przypadkach dolegliwości niwelowane są za pomocą farmakoterapii.