Przy wysokim poziomie hałasu, efektywność naszych działań znacznie spada. Sytuacja ta nie dotyczy tylko robotników pracujących na budowie, czy w zakładach fabrycznych. Również biurowi pracownicy często mają problem z koncentracją, gdy za oknem ich miejsca działania odbywają się remonty. Z pomocą przychodzą stopery pomagające wytłumić wszystkie dobiegające z otoczenia odgłosy. Jednym z typów zatyczek są produkty woskowe, które mimo prostej budowy, wymagają zachowania kilku zasad bezpieczeństwa w trakcie stosowania…
Czym są stopery woskowe?
To specjalne zatyczki do uszu, które przygotowane są zwykle z waty bawełniano-wiskozylowej. Materiał dodatkowo nasączany jest naturalnym woskiem, który nadaje produktowi wysokiej elastyczności i sprężystości.
Stopery woskowe świetnie formuje się w palcach, co ułatwia ich wprowadzanie do kanału słuchowego. Pod wpływem wyższej temperatury dłoni zawarte w zatyczkach substancje ulegają uplastycznieniu i łatwiej je uformować. Dodatkową zaletą stoperów woskowych jest ich powszechność oraz stosunkowo niska cena – to atuty, dzięki którym pracownicy często sięgają po produkty.
Stosując pamiętaj o zachowaniu higieny…
Co prawda, woskowe lub piankowe stopery przystosowane są do wielokrotnego użytku, warto jednak na bieżąco kontrolować ich stan. Po każdorazowym użyciu, szczególnie gdy zatyczki chroniły nasze uszy przez długi czas, warto jest przepłukać je czystą wodą. W trakcie eksploatacji produktów należy również zwracać uwagę na sposób przechowywania – najlepiej do tego celu wykorzystać specjalne etui, które będzie pozbawione zanieczyszczeń.
Przed wykorzystaniem stoperów trzeba przeczytać instrukcję użytkowania. Producenci zatyczek zawierają w nich specyfikę produktu oraz zasady bezpiecznego użycia. Każdy wyrób może być przygotowany z nieco innych substancji i mieć różną technikę aplikacji. Kluczowe jest więc poznanie charakterystyki zakupionych zatyczek.
Jak stosować stopery?
Przed aplikacją wkładki do kanału usznego, należy ją odpowiednio uformować. W pierwszej kolejności więc wałkujemy w palcach produkt do momentu, gdy wydłuży się on i zmniejszy grubość. Następnie rękę przeciwległą do ucha przekładamy przez głowę i chwytamy za górną część małżowiny, lekko odchylając ją do góry. Taki zabieg pozwoli na moment wyprostować kanał uszny, przez co aplikacja stopera będzie łatwiejsza.
Uformowaną zatyczkę wkładamy następnie do ucha dociskając go na odpowiednią głębokość. Warto wykonać ten zabieg w sposób ostrożny, w przypadku, gdy poczujemy ból, należy zmniejszyć nacisk. Po aplikacji przytrzymujemy zatyczkę w uchu przez pół minuty, aby elastyczny materiał mógł się rozprężyć i szczelnie wypełnić przewód słuchowy. Prawidłowo zainstalowane stopery, przy patrzeniu na twarz użytkownika od frontu powinny być całkowicie niewidoczne, schowane za płatem ucha.