Jak zakładać zatyczki do uszu?

Jak zakładać zatyczki do uszu?

Przebywanie w uciążliwym hałasie jest nie tylko nieprzyjemne, ale również niezdrowe. Nawet jeżeli natężenie dźwięków w otoczeniu nie jest duże, po pewnym czasie może dojść do uszkodzenia słuchu. 

Jednym ze sposobów, by temu przeciwdziałać, jest stosowanie stoperów, czyli zatyczek do uszu. Stosując je, możemy skutecznie odciąć się od hałasu i wyciszyć lub spokojnie pracować, chroniąc narząd słuchu. Ponadto stopery bywają pomocne, jeżeli mamy szczególnie lekki sen lub czeka nas zasypianie w niezbyt cichym otoczeniu, szczególnie w podróży.

Prawidłowe zakładanie 

Najczęściej spotyka się stopery piankowe, mające postać miękkich i elastycznych wałków z pianki wykonanej z tworzywa sztucznego. Pamiętajmy, że ich skuteczność zależy od prawidłowego założenia; dlatego warto poświęcić trochę uwagi odpowiedniej technice. 

Przed założeniem zatyczki piankowej należy zrolować ją między palcami, a następnie delikatnie wsunąć uzyskany w ten sposób cienki wałek do kanału usznego. Nie wkładajmy zatyczki zbyt głęboko – oprócz odczuwalnego dyskomfortu może to prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Końcówka powinna wystawać na zewnątrz w takim stopniu, by umożliwić łatwe i delikatne wyjęcie stopera.

Po założeniu, ściśnięta pianka ulegnie rozprężeniu i dopasuje się do kształtu naszego kanału słuchowego. 

Równie istotne, co prawidłowe zakładanie, jest odpowiednie wyjmowanie zatyczek. Należy dokonywać tego powoli i delikatnie. Po pierwsze, zbyt szybkie usunięcie ich może być po prostu bolesne. Po drugie, prowadzi to do wytworzenia podciśnienia, na wskutek którego struktury wewnątrz ucha mogą ulec uszkodzeniu.

Higiena

Piankowe stopery do uszu przeznaczone są do jednorazowego użytku. Co prawda pianka, z której zostały wykonane jest wytrzymała i mało podatna na uszkodzenia, jednak przez swoją strukturę łatwo chłonie zanieczyszczenia i stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. Wprowadzenie ich do ucha może być przyczyną infekcji, często poważnych.

Przed użyciem zatyczki przechowujemy w miejscu, w którym nie będą narażone na działanie wilgoci. W przeciwnym wypadku pianka traci elastyczność i korki po prostu nie będą spełniały swojej roli. 

Skuteczność stoperów

Prawidłowo założone zatyczki piankowe mogą obniżyć poziom słyszalnego hałasu nawet o 20-30 decybeli. To różnica natężenia dźwięku porównywalna do różnicy między towarzyską rozmową, a przejeżdżającym obok nas pociągiem. 

Jednak należy pamiętać, że nie powinno się stosować stoperów zbyt często i długo. Może to doprowadzić do rozwoju nadwrażliwości na dźwięki, a w rezultacie – nasilenia problemu. Dlatego jeżeli musimy z nich regularnie korzystać, pamiętajmy o podstawowej higienie narządu słuchu, jaką jest odpoczynek w cichym i spokojnym miejscu.