Jak włożyć zatyczki do uszu? Kilka porad dotyczących korzystania ze stoperów

Jak włożyć zatyczki do uszu? Kilka porad dotyczących korzystania ze stoperów

Odpowiednio stosowane stopery mogą znacznie zredukować poziom hałasu podczas pracy w trudnych warunkach. Aby jednak nie doszło do uciążliwych zapaleń i infekcji ucha, warto stosować takie produkty w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie narażamy się na dodatkowe bolesne skutki, a nieodpowiednio obsługiwane zatyczki, mogą nawet uszkodzić delikatny narząd słuchowy. Podpowiemy w tym artykule jak poprawnie stosować poszczególne typy zatyczek, tak, aby żaden z tych problemów nie wystąpił.

Po pierwsze higiena

Przed zastosowaniem stoperów, warto przede wszystkim upewnić się, że przewód słuchowy jest w pełni czysty. Wszelkie dodatkowe zanieczyszczenia lub zalegająca woskowina mogą wpływać na dyskomfort podczas stosowania zatyczek. Długotrwałe ignorowanie tej zasady może skończyć się otarciami i poważnymi stanami zapalnymi przewodu słuchowego.

Warto również dbać o czystość stosowanych zatyczek. Jest to istotne, zwłaszcza przy wykorzystaniu produktów wielokrotnego użytku. Po ich wyjęciu, należy dokładnie oczyścić je z brudu i resztek woskowiny, a przed założeniem sprawdzić, czy nie zostały na nich dodatkowe elementy. Czystość zatyczek jest szczególnie istotna w sytuacji, gdy ze stoperów korzystamy przez dłuższy czas dnia.

Po drugie: zalecenia producenta

Przed pierwszym zastosowaniem, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta. Mogą być w niej zawarte informacje dotyczące prawidłowego zachowania w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, podrażnień wynikających ze stosowania zatyczek, jak również sposobu wkładania i wyjmowania konkretnego produktu.

Nie warto również bagatelizować wskazówek producenta dotyczących częstotliwości wykorzystania stoperów. Niektóre materiały nadają się jedynie do jednorazowego zabezpieczenia przewodu słuchu i nie powinno się ich ponownie wkładać do ucha. Taka informacja pomoże zabezpieczyć nasze uszy przed dodatkowymi niepożądanymi  czynnikami.

Zwróć również uwagę na typ stoperów

W zależności od rodzaju zatyczek, trzeba je również zakładać w odpowiedni sposób. Przykładowo:

  • popularne stopery nierolowane wkłada się do kanału usznego bez wcześniejszego formowania. Należy przy tym wolną ręką pociągnąć małżowinę uszną w górnym kierunku i ostrożnie umieścić element głęboko w kanaliku usznym,
  • zatyczki rolowane należy przed aplikacją uformować i odpowiednio spłaszczyć. Warto pamiętać, by ten zabieg wykonać czystymi rękami. Następnie można umieścić tak przygotowany stoper w kanale i poczekać do ułożenia właściwej pozycji,
  • stopery wielokrotnego użytku z charakterystycznymi pierścieniami również należy wkładać do ucha bez dodatkowego formowania. W ich przypadku należy odchylić zewnętrzną część ucha do góry, a następnie wsunąć produkt tak, aby wszystkie pierścienie były głęboko schowane w kanale.