Odpowiednio stosowane stopery mogą znacznie zredukować poziom hałasu podczas pracy w trudnych warunkach. Aby jednak nie doszło do uciążliwych zapaleń i infekcji ucha, warto stosować takie produkty w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie narażamy się na dodatkowe bolesne skutki, a nieodpowiednio obsługiwane zatyczki, mogą nawet uszkodzić delikatny narząd słuchowy. Podpowiemy w tym artykule jak poprawnie stosować poszczególne typy zatyczek, tak, aby żaden z tych problemów nie wystąpił.
Po pierwsze higiena
Przed zastosowaniem stoperów, warto przede wszystkim upewnić się, że przewód słuchowy jest w pełni czysty. Wszelkie dodatkowe zanieczyszczenia lub zalegająca woskowina mogą wpływać na dyskomfort podczas stosowania zatyczek. Długotrwałe ignorowanie tej zasady może skończyć się otarciami i poważnymi stanami zapalnymi przewodu słuchowego.
Warto również dbać o czystość stosowanych zatyczek. Jest to istotne, zwłaszcza przy wykorzystaniu produktów wielokrotnego użytku. Po ich wyjęciu, należy dokładnie oczyścić je z brudu i resztek woskowiny, a przed założeniem sprawdzić, czy nie zostały na nich dodatkowe elementy. Czystość zatyczek jest szczególnie istotna w sytuacji, gdy ze stoperów korzystamy przez dłuższy czas dnia.
Po drugie: zalecenia producenta
Przed pierwszym zastosowaniem, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta. Mogą być w niej zawarte informacje dotyczące prawidłowego zachowania w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, podrażnień wynikających ze stosowania zatyczek, jak również sposobu wkładania i wyjmowania konkretnego produktu.
Nie warto również bagatelizować wskazówek producenta dotyczących częstotliwości wykorzystania stoperów. Niektóre materiały nadają się jedynie do jednorazowego zabezpieczenia przewodu słuchu i nie powinno się ich ponownie wkładać do ucha. Taka informacja pomoże zabezpieczyć nasze uszy przed dodatkowymi niepożądanymi czynnikami.
Zwróć również uwagę na typ stoperów
W zależności od rodzaju zatyczek, trzeba je również zakładać w odpowiedni sposób. Przykładowo:
- popularne stopery nierolowane wkłada się do kanału usznego bez wcześniejszego formowania. Należy przy tym wolną ręką pociągnąć małżowinę uszną w górnym kierunku i ostrożnie umieścić element głęboko w kanaliku usznym,
- zatyczki rolowane należy przed aplikacją uformować i odpowiednio spłaszczyć. Warto pamiętać, by ten zabieg wykonać czystymi rękami. Następnie można umieścić tak przygotowany stoper w kanale i poczekać do ułożenia właściwej pozycji,
- stopery wielokrotnego użytku z charakterystycznymi pierścieniami również należy wkładać do ucha bez dodatkowego formowania. W ich przypadku należy odchylić zewnętrzną część ucha do góry, a następnie wsunąć produkt tak, aby wszystkie pierścienie były głęboko schowane w kanale.