Jak odetkać zatkane uszy w trakcie lotu samolotem?

Jak odetkać zatkane uszy w trakcie lotu samolotem?

Choć samolot nie jest zbyt często wybieranym środkiem komunikacji, u niektórych może przynieść bardzo poważny dyskomfort. Wszystko przez zatkane uszy, które często uniemożliwiają wypoczynek w trakcie przelotu. Czy z tym problemem da się coś zrobić? I czy należy się przejmować zatkanymi uszami podczas podróży?

Dlaczego uszy się zatykają?

Dyskomfort wynikający z zatkania uszu a niekiedy również ból wynika z tzw. urazu ciśnieniowego. Może do niego dojść w wyniku nagłych zmian wysokości położenia naszego organizmu. W szerszej perspektywie nie jest to zjawisko szkodliwe, choć może się zdarzyć, że nawracające przypadki wywołują kolejne komplikacje.

Efekt zatkanych uszu wynika często z różnicy ciśnień między wewnętrzną częścią ucha a otoczeniem. Do bolesnych dolegliwości często przyczynia się nadmiar woskowiny w rurce Eustachiusza, wosk zalegających w uchu, a także katar oraz infekcje zatok. Uporczywy problem nasila się również w trakcie lotu, a szczególnie podczas lądowania. Wtedy do ucha dostaje się spora ilość wtłaczanego powietrza, co wywołuje ucisk na trąbkę Eustachiusza.

W jaki sposób odetkać uszy będąc w samolocie?

Czasem wystarczy zastosować kilka prostych trików, które powinny zniwelować problem całkowicie. Trąbka Eustachiusza jest połączona z jamą ustną, dlatego czasem może pomóc często poruszanie szczęką, która rozszczelni delikatnie tę strukturę. Zadanie ułatwi żucie gumy, picie wody lub częste ziewanie w trakcie lotu, a także wielokrotne połykanie śliny.

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zatkania ucha, powinniśmy zadbać również o drożność nosa. Częstym powodem dolegliwości jest katar lub chore zatoki, w których tworząca się wydzielina uniemożliwia szybką regulację ciśnień. W trakcie lotu powinniśmy więc regularnie czyścić nos, a pewną ulgę przyniesie również zatkanie go i wypychanie powietrza przy zamkniętych ustach.

Jeśli z problemem spotykamy się dość często, możemy zainwestować w specjalne spraye do nosa lub olejki nawilżające. Powinny one przynieść ulgę zaraz po aplikacji. Na zatkane ucho często stosuje się nadtlenek wodoru lub karbamidu, którego zakrapla się do środka małżowiny.

Nawracający problem lepiej skonsultować

Jeśli zatykanie uszu ma charakter przewlekły, powinniśmy skontaktować się z laryngologiem. Być może konieczne będzie przeprowadzenie irygacji ucha, czyli usunięcia z wewnętrznej części narządu nadmiaru woskowiny. Bardzo często ta wydzielina przyczynia się do zatkania uszu i blokuje wewnętrzne kanały.

Irygację najlepiej wykonać w profesjonalnym gabinecie. Na rynku są preparaty do samodzielnego odetkania uszu, jednak niewprawione osoby mogą przy tym nieświadomie uszkodzić błonę bębenkową. Samo płukanie ucha może wywołać dyskomfort, jednak w większości przypadków proces jest bezbolesny.