Coraz więcej osób korzysta ze wsparcia, jakie oferują zatyczki do uszu. Czy to w podróży, podczas pracy czy snu – stopery poprawiają koncentrację, gwarantują ciszę i stanowią ochronę dla naszego słuchu. Na rynku znajdziemy obecnie wiele produktów, wykonanych z różnych materiałów. W jaki sposób tłumią one dźwięki? Czy różne modele są tak samo skuteczne? Sprawdzamy to poniżej!
Rodzaje stoperów do uszu
W „Odysei”, słynnym poemacie o losach greckiego herosa Odyseusza, możemy przeczytać o pierwszych w historii zatyczkach do uszu. Kiedy statek Odysa ma przepłynąć koło syren, które swoim śpiewem sprowadzają okręty na manowce, bohater zatyka swojej załodze uszy woskiem pszczelim. Dzięki temu uchodzi cało z opresji.
Okazuje się, że stare metody nadal bywają skuteczne: woskowe zatyczki obecnie również są bardzo popularne. Charakteryzują się wysoką plastycznością, dzięki czemu łatwo dopasowują się do ucha. Przykładem takiego produktu jest STOPPER MWD 11.
Drugim powszechnym rodzajem stoperów do uszu są te wykonane z pianki, na przykład model STOPPER KOMFORT 33. To bardzo tani i miękki produkt, który można nosić przez wiele godzin bez dyskomfortu. Ważne jest jednak, aby dobrać właściwy rozmiar.
Ostatni popularny materiał do wyrobu zatyczek to silikon lub tworzywo sztuczne, który możemy przetestować w modelu STOPPER ELA. Ta opcja jest nieco droższa i służy często do wyrobu indywidualnie dopasowanych par.
Jak wszystkie te propozycje sprawdzają się w praktyce?
Mechanizmy tłumienia hałasu
Niezależnie od materiału, każde stopery do uszu blokują fale dźwiękowe na kilka sposobów.
Przede wszystkim tworzą dla nich barierę, wypełniając szczelnie kanał słuchowy. Taka izolacja akustyczna jest możliwa tylko wtedy, kiedy zatyczki są bardzo dobrze dopasowane, co minimalizuje przenikanie dźwięków. W efekcie drgania są wytłumione, a ruchy błony bębenkowej i kosteczek słuchowych w uchu środkowym – ograniczone. Dzięki temu odczuwalny hałas zostaje zminimalizowany.
Niektóre materiały mają dodatkowo zdolność pochłaniania energii dźwięku za pomocą termoplastyczności.
Jak dobrze zatyczki do uszu tłumią dźwięki?
Większość produktów zmniejsza natężenie hałasu o 10-30 dB, co umożliwia spokojny sen, skupienie podczas nauki czy wygłuszenie odgłosów środka transportu.
Warto przy tym wiedzieć, że różnego rodzaju zatyczki do uszu tłumią dźwięki w inny sposób. Część modeli zmniejsza hałas tła, inne filtrują odgłosy otoczenia, a jeszcze kolejne mają chronić przed gwałtownymi urazami akustycznymi. Każdy zatem jest w stanie odnaleźć stopery dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Wypróbuj produkty STOPPER i znajdź swoją najwygodniejszą parę!