W każdym miejscu na świecie jesteśmy narażeni na hałas. Nawet przy względnej ciszy nasz mózg poprzez kanał słuchowy odbiera szereg delikatnych bodźców. Oczywiście niewielkie natężenia dźwięku nie są groźne, jednak większy hałas może negatywnie wpłynąć na narząd słuchu. Co jeszcze może uszkodzić ten delikatny zmysł?
Fale akustyczne są najczęstszym problemem
Uszkodzenie słuchu lub całkowita głuchota może wynikać z długotrwałego przebywania w miejscu o wysokim poziomie hałasu. Często jednak dochodzi do przewlekłej utraty słuchu, a nieco rzadziej do ostrego urazu. Ten drugi przypadek może pojawić się przy krótkotrwałej gwałtownej ekspozycji na fale dźwiękowe przekraczające 130 dB.
Przy dłuższym przebywaniu w przestrzeni o wysokim natężeniu hałasu słuch może stopniowo się pogarszać. Pierwszymi symptomami, które świadczą o problemach jest nagła krótkotrwała głuchota, bóle uszu, a także charakterystyczne szumy, które przez moment zakłócają słuch. Mogą pojawić się również bóle głowy. Ponadto u osób stale przebywających w hałaśliwym otoczeniu często stwierdza się problemy ze stresem lub nadciśnienie tętnicze.
Utrata słuchu może wynikać z urazu
Trwałe uszkodzenie zmysłu czasem wiąże się z przebytymi urazami głowy lub ucha. Bardzo często problem związany jest z uszkodzeniem kości skroniowej, może być również pokłosiem wstrząsu mózgu. Negatywny wpływ na narząd słuchu będzie mieć także zmiana ciśnień – ten fakt powinny uwzględnić szczególnie osoby zajmujące się nurkowaniem. Zanurzanie się na większą głębokość może wywołać barotraumę oraz urazy ciśnieniowe, które w sposób nieodwracalny uszkodzą słuch.
Do uszkodzenia narządu często dochodzi również przy pozornie banalnych czynnościach. Niewłaściwa higiena ucha, źle włożone stopery lub słuchawki również mogą podrażnić delikatny narząd słuchu. Nie warto więc bagatelizować wyraźnych objawów – w przypadku wystąpienia bólu i innych sygnałów, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
Niektóre choroby również atakują ucho
Utrata słuchu może pośrednio wynikać z przebytych chorób. Do takiej sytuacji dochodzi rzadko, istnieje jednak możliwość uszkodzenia narządu przez niektóre infekcje. U dzieci w wieku przedszkolnym problem może powstać po przebyciu wysiękowego zapalenia ucha środkowego.
Trwałe uszkodzenie słuchu może być również skutkiem ostrego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowej oraz infekcji wirusowej lub bakteryjnej ucha. Niekiedy przyczyna jest bardziej nietypowa – osoby cierpiące na boleriozę, półpaśca czy zaburzenia hematologiczne również mogą stracić słuch. Do jego zaniku może dojść także po przebytym zapaleniu ślinianek przyusznych.