Ciało obce w oku – co robić? Sposoby na usunięcie takich zanieczyszczeń

Ciało obce w oku - co robić? Sposoby na usunięcie takich zanieczyszczeń

Oko ludzkie jest bardzo delikatnym organem, którego naruszenie natychmiast staje się zauważalne. System rzęs jest co prawda skuteczną barierą dla próbujących się przedostać drobin, jednak i on czasem okazuje się zawodny. Niekiedy ciała obce mogą wniknąć w głębsze struktury oka, co powoduje poważniejsze kłopoty. Jak radzić sobie z takimi problemami?

Drobne ziarna usuniesz samodzielnie

Najmniej groźna sytuacja występuje wówczas, gdy do powierzchni oka dotrze drobina kurzu, piasku czy sama rzęsa. System obronny oka od razu zwiększa wówczas łzawienie, co może pomóc w usunięciu ciała obcego bez dodatkowych czynności. Gdy to jednak okaże się nieskuteczne, istnieją inne sposoby.

Przy wpadniętej rzęsie niekiedy wystarczy lekko podciągnąć za pozostałe włosy i powiekę, a ciało obce powinno samoczynnie odskoczyć. Jeśli to nie pomaga, można spróbować usunąć włos posługując się końcówką wacika, który delikatnie przesuwamy po powierzchni gałki.

Drobne ziarna można wyciągnąć przepłukując oko w czystej wodzie lub specjalnej soli fizjologicznej. Taki zabieg ułatwia wypłukanie worka spojówkowego i przy tym usunięcie ciała obcego z powierzchni oka.

Czasem wpadająca drobina jest tak niewielka, że nie da się jej zlokalizować. Takie ciało obce niestety również może podrażnić oko, najczęściej dochodzi wtedy do mikro urazów rogówki. Dość często zadrapania powodują wrażenie obecności ciała obcego, choć już dawno zostało ono usunięte. Urazy goją się w ciągu 48 godzin, a czasem wymagają stosowania antybiotyku, który wspomaga regenerację.

Tutaj przyda się okulista

Niektóre ciała obce wymagają jednak konsultacji. Opiłki metali, fragmenty tworzyw sztucznych czy większe kawałki, które utknęły w gałce ocznej wymagają konsultacji okulistycznej i usunięcia. Odbywa się ono przy znieczuleniu rogówki, przez co jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta.

Drobiny mogą wywołać dodatkowe objawy, takie jak łzawienie, ból, zaczerwienienie oraz światłowstręt, a nawet spadek ostrości wzroku. Tutaj trzeba podkreślić, że ciało obce w tym przypadku samo nie wyleci, tylko wizyta u specjalisty może pomóc. Bagatelizowanie problemu może powodować rozwój innych chorób, takich jak zapalenie spojówek czy rogówki.

Palec w oku – co robić?

Ten problem dotyczy szczególnie najmłodszych. Bardzo często zdarza się, że rodzice przychodzą do okulisty, ponieważ któreś z rówieśników włożyło ich dziecku palec do oka. Może to wywołać zadrapanie rogówki, które goi się w czasie do 72 godzin.

W niektórych sytuacjach dochodzi do tzw. zespołu nawracających erozji. Wiąże się on z uszkodzeniem przez paznokieć rogówki, które mimo wygojenia może po kilku tygodniach lub miesiącach powodować nawracające objawy. Leczenie schorzenia polega na stosowaniu maści oraz kropli nawilżających i odkażających, które zapobiegają powstawaniu nawrotów erozji.