Zespół suchego oka – co to jest? Popularny problem z narządem wzroku pod lupą

Zespół suchego oka - co to jest? Popularny problem z narządem wzroku pod lupą

Dobry wzrok jest niezbędny do życia większości z nas. To dzięki niemu możemy wykonywać swoje obowiązki i kontrolować wszystko, co dzieje się w naszym otoczeniu. Jednak niewłaściwa dieta, nieodpowiedni styl pracy czy duża ilość czasu przed komputerem, może znacznie pogarszać nasz układ widzenia. Bardzo powszechnym zjawiskiem, które może wpływać na nasze samopoczucie jest tzw. zespół suchego oka. Czym jest ta choroba?

Jakie są przyczyny problemu?

Zespół suchego oka jest schorzeniem polegającym na zaburzeniu filmu łzowego, co w konsekwencji prowadzi do nieodpowiedniego nawilżenia narządu wzroku. Na wystąpienie tego problemu szczególnie narażone są osoby po 40 roku życia, w związku z tym, że ich oczy naturalnie wydzielają mniejszą ilość łez.

Zespół suchego oka może być spowodowany także zmianami hormonalnymi, przez co bardzo często dotyka on kobiet po menopauzie. Powstanie problemu często jest również uwarunkowane stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, przez którą zmniejsza się ilość wydzielanych łez a niekiedy również ich skład.

Jest jeszcze szereg innych czynników przyczyniających się do rozwoju problemu. Należą do nich:

  • długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu lub palenie papierosów,
  • stosowanie soczewek kontaktowych,
  • pływanie w chlorowanej wodzie,
  • występowanie chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, schorzenia reumatyczne czy problemy z tarczycą.

Na czym polega problem?

Odpowiednie nawilżenie gałek ocznych to podstawa. Za ten proces odpowiedzialne są łzy, które nieustannie produkowane są poprzez odpowiednie gruczoły. Mają one za zadanie oczyścić powierzchnię gałki z brudu i kurzu, poprawić ostrość widzenia oraz zwilżyć powierzchnię. W przypadku, gdy produkcja łez jest niewystarczająca, może rozwinąć się wspomniany zespół suchego oka.

Do podstawowych objawów choroby należy podrażnienie oczu, wystąpienie wrażenia “piasku pod powiekami” a niekiedy zmniejszona ostrość widzenia. Rzadziej w takim wypadku może wystąpić światłowstręt, swędzenie, uczucie zmęczenia i ciężkości powiek. Dolegliwości są znacznie nasilone w nocy, kiedy produkcja łez jest najmniejsza.

Jak diagnozuje się ZSO?

Do stwierdzenia problemu wykorzystuje się test Schirmera. Pozwala on ocenić produkcję łez w czasie 5 minut. Podczas badania, okulista umieszcza pod dolną powieką pacjenta  bibułkę z podziałką dzielącą ją na 5 mm odcinki. Po 5 minutach sprawdza on nasiąknięcie bibułki łzami i na tej podstawie ocenia stan pacjenta.

Pomocny jest także test jakości, który pomaga ustalić czas, w jakim łza pozostaje na powierzchni oka. Badanie wykonuje się z wykorzystaniem biomikroskopu. Podczas testu okulista wpuszcza do worka spojówkowego kroplę barwnika, następnie prosi pacjenta o mrugnięcie. Z wykorzystaniem mikroskopu, specjalista sprawdza ile czasu upłynie między ostatnim mrugnięciem a pojawieniem się na powierzchni oka miejsc bez barwnika.