Zatyczki do uszu wielorazowe są przydatne w wielu sytuacjach: w trakcie podróży, podczas snu, w pracy, w szpitalu… Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez komfortu, jaki dają.
Ale czy to znaczy, że za każdym użyciem trzeba użyć nowej pary? W ten sposób przecież należałoby codziennie kupować nową i wyrzucać starą, a to po pierwsze generuje koszty, a po drugie – śmieci. Na szczęście lepiej postawić na stopery do uszu, które można czyścić i używać wielokrotnie bez obaw o higienę. Kiedy należy bezwzględnie wyczyścić parę i jak ją dezynfekować? Przeczytaj poniżej.
Rodzaje zatyczek do uszu
Na rynku możemy znaleźć stopery wykonane z różnych materiałów, a każdy z nich zachowuje się trochę inaczej w trakcie użytkowania. Pianka jest bardzo sprężysta, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do kształtu przewodu słuchowego. Silikon z kolei sprawdzi się u osób z wrażliwą skórą – takie zatyczki są hipoalergiczne, a także nie wprowadza się ich tak głęboko jak piankowych.
Woskowe stopery wykonane są z bawełny pokrytej parafiną i wazeliną. Dzięki śliskiej powierzchni łatwo jest wprowadzić je do kanału słuchowego po uprzednim ogrzaniu. Można również kupić zatyczki gumowe, które wyróżniają się dużą trwałością, ale są również dość twarde.
Woda z mydłem
Czyszczenie stoperów wielorazowych pozwala dłużej z nich korzystać w bezpieczny sposób. Niektórzy wolą myć zatyczki powierzchownie po każdym użyciu, a inni – co jakiś czas bardziej dogłębnie. Oba podejścia są właściwe, pod warunkiem, że czyszczenie jest przeprowadzane poprawnie.
Zewnętrzne zanieczyszczenia można usunąć wodą z łagodnym detergentem: mydłem lub płynem do mycia naczyń. Wystarczy przygotować taką mieszankę w misce, a następnie zanurzyć w niej zatyczki oraz przetrzeć palcami lub miękką szmatką. Pamiętajmy, żeby na koniec opłukać je zimną wodą, aby resztki mydła nie zaszkodziły ich strukturze. Na koniec wystarczy osuszyć stopery ręcznikiem, wyciskając jednocześnie nadmiar wody. Jeśli produkt się odkształci, trzeba tylko naciągnąć jego krawędzie. Czyszczenie przeprowadzamy rano, aby materiał miał szansę całkowicie wyschnąć.
Dezynfekcja stoperów
Aby dogłębnie odkazić zatyczki wystarczy włożyć je do małego naczynia i zalać wodą utlenioną tak, aby były w całości zakryte. Następnie czekamy kilka minut, a potem płuczemy zimną wodą, odciskamy ręcznikiem, naciągamy do właściwego kształtu i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
Tak dezynfekowane wielorazowe stopery do uszu będą nam służyć przez wiele tygodni regularnego używania.
Chcesz być bardziej ekologiczny? Wypróbuj Stopper ECO 34, wykonany z tworzywa z dodatkiem komponentu bioodnawialnego i produkuj jeszcze mniej śmieci: https://stanmark.pl/produkty/stopper-eco-34/