Zatyczki do uszu w pracy biurowej. Dobry czy zły pomysł?

Zatyczki do uszu w pracy biurowej. Dobry czy zły pomysł?

Aby zadbać o ergonomię i komfort pracy, trzeba przede wszystkim wyeliminować zewnętrzne czynniki doprowadzające do zakłócenia naszych działań. Nie jest powiedziane, że problem związany z hałasem dotyczy wyłącznie prac polowych z wykorzystaniem ciężkich maszyn. Również w biurowych warunkach wykonywanie codziennych czynności może być skutecznie uniemożliwiane przez zbyt głośne towarzystwo pracy. Z pomocą mogą przyjść stopery, o których powiemy dziś więcej…

Hałas jest szkodliwy, nie tylko przy głośnych urządzeniach

Wysoki poziom hałasu nieodłącznie kojarzy nam się z placem budowy, na kopalni czy w zakładzie produkcyjnym. Rzeczywiście, natężenie dźwięków w takich miejscach jest bardzo wysokie i przez to zatyczki do uszu lub słuchawki wygłuszające są w tych miejscach konieczne.

Wbrew powszechnej opinii, również w warunkach biurowych można mieć problem z hałasem. I nie chodzi tutaj nawet o zbyt wysokie wartości natężenia dźwięku. Większym problemem są zaburzenia koncentracji spowodowane przez odgłosy sąsiadujących pracowników.

Nie każdy jest w stanie skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków przy otaczających go z zewnątrz dźwiękach. Rozmowy telefoniczne, stukanie palcami po klawiaturze czy nawet praca urządzeń biurowych może znacznie utrudnić skupienie na realizowanym projekcie. Dlatego właśnie stosowanie produktów tłumiących odgłosy ma sens również przed biurkiem.

Jak działają zatyczki do uszu?

Stopery to wykonane z silikonu, pianki lub gumy wkładki do uszu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich tworzyw mają one dobre właściwości izolacyjne, przez co są w stanie całkowicie lub częściowo zniwelować odgłosy z zewnątrz. Ich podstawowym zadaniem jest oczywiście wygłuszenie nadmiaru poziomu hałasu oraz stworzenie wrażenia ciszy.

Dzięki elastycznej i sprężystej budowie zatyczek można je swobodnie umieścić w uchu. Produkty po przymocowaniu dopasowują się do kształtu kanału, szczelnie zabezpieczając narząd przed odgłosami z zewnątrz.

Pamiętaj o odpowiednim stosowaniu

Aby założyć zatyczki w odpowiedni sposób, należy zawsze stosować się do instrukcji dołączonej do produktu. W większości przypadków proces ten polega na zrolowaniu produktu w palcach i umieszczeniu go w kanale słuchowym przy odchyleniu małżowiny usznej do tyłu. Po zamontowaniu zatyczki powinny samoczynnie powrócić do pierwotnego kształtu, zatykając przy tym szczelnie ucho.

Podczas stosowania zatyczek warto kontrolować głębokość aplikacji produktu, aby nie uszkodzić czułych narządów wewnętrznych ucha. Ponadto, w przypadku wielokrotnego stosowania stoperów, niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny narządów słuchu oraz stosowanych produktów.