Zatyczki do uszu – must have każdych wakacji! (artykuł o sytuacjach, kiedy potrzebne są zatyczki)

Zatyczki do uszu - must have każdych wakacji! (artykuł o sytuacjach, kiedy potrzebne są zatyczki)

Podczas wakacji oraz w podróży częstym problemem okazują się zatykające uszy, które potrafią skutecznie zepsuć wypoczynek. Różnice ciśnienia, które powodują dolegliwości ze strony układu słuchowego występują nawet w trakcie podróży samochodem. Zatem warto wiedzieć, jak przygotować się do wakacji, aby jak najbardziej zminimalizować dyskomfort, a czasem nawet ból w uszach. Mowa tu o zatyczkach, które przydają się nie tylko podczas snu.

Wodne atrakcje a uszy

Niestety nie jest to zgrany duet. Planując sporą część wakacji w wodzie, warto zaopatrzyć się w zatyczki do uszu, które chronią przed dostawaniem się wody do przewodów słuchowych. Woda jest najczęstszą przyczyną zapalenia ucha wewnętrznego, dlatego też po wyjściu z niej najlepiej usunąć z uszu jej resztki. Nie należy jednak używać do tego patyczków kosmetycznych. Najlepszym sposobem jest przechylenie głowy na bok.

Lot samolotem

Uczucie zatkanych uszu, które często łączy się z bólem, występuje w trakcie podróży samolotem. Dzieje się tak na skutek zmian ciśnienia w trakcie lądowania, a czasem również startu. Przy różnicach ciśnienia wyściełająca trąbki Eustachiusza błona śluzowa robi się lekko obrzęknięta, co utrudnia jego wyrównywanie. W takim przypadku najlepszym sposobem jest zastosowanie zatyczek do uszu, które nie tylko zminimalizują te dolegliwości, ale także zapewnią spokojny odpoczynek podczas lotu. Można także pomagać sobie, przełykając ślinę.

Podróż samochodem

Problemy z uszami zdarzają się także w trakcie jazdy samochodem na górzystym terenie. Przejeżdżając przez obszary, które różnią się położeniem nad poziomem morza w uszach można odczuwać podobne wrażenie, jak podczas lądowania. Również w tym przypadku świetnym rozwiązaniem będą zatyczki do uszu, które ochronią przed tego typu dyskomfortem. W trakcie podróży można także ziewać, co będzie powodować odtykanie się uszu. To jednak sposób, który skuteczny jest tylko na moment, gdyż zwykle po krótkiej chwili problem powraca.

Przedstawione wyżej sytuacje to najczęściej występujące przykłady przyczyn wakacyjnych kłopotów z uszami. Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach pomocne może okazać się żucie gumy, ssanie cukierka czy popijanie wody oraz spożywanie np. owoców – tego, co wymusi przełykanie śliny. Zatykanie uszu nie jest dolegliwością niebezpieczną, jednak mocno uciążliwą, dlatego też warto przed każdą podróżą zaopatrzyć się w niezawodne zatyczki. Te niepozorne akcesoria potrafią wiele zdziałać i umilić wypoczynek.