Zapalenie ucha zewnętrznego – jak wygląda ta przypadłość?

Zapalenie ucha zewnętrznego - jak wygląda ta przypadłość?

Przez nieprawidłową higienę uszu, możemy nabawić się poważnego zapalenia. Postaci choroby jest kilka, a każda z nich odznacza się nieco innymi objawami. Najczęściej dochodzi do infekcji ucha zewnętrznego, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Jak rozpoznać chorobę? I w jaki sposób się jej pozbyć?

Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny

To schorzenie występuje powszechnie, zarówno wśród młodych, jak i starszych. Stan zapalny tworzy się na zewnętrznym odcinku przewodu słuchowego i często ma związek z uszkodzeniem gruczołów łojowych, które przestają produkować woskowinę. Zapalenie ucha może wynikać ze zbyt dużej wilgotności, uszkodzenia nabłonka lub zmiany pH w przewodzie słuchu.

Przyczyn rozwoju choroby może być kilka, a do najpopularniejszych zalicza się:

  • nieprawidłowe czyszczenie uszu, np. nieumiejętne stosowanie patyczków,
  • choroby współistniejące takie jak cukrzyca,
  • alergie,
  • częsty kontakt z wodą.

Jak objawia się ta przypadłość?

Podstawowym objawem choroby jest ból i obrzęk skóry w okolicach małżowiny usznej i przewodu słuchowego. Początkowo jest on dość słaby, jednak z czasem może się nasilać. Przy zaawansowanym stadium zapalenia pojawia się również łuszczenie naskórka, zalegającego w przewodzie słuchowym, oraz wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.

Bardzo często dolegliwościom towarzyszy ból w stawie skroniowo-żuchwowym, występującym w trakcie jedzenia. Węzły chłonne ulegają powiększeniu, a chory odczuwa uporczywe swędzenie przewodu słuchowego, co utrudnia stosowanie stoperów. W skrajnych przypadkach dochodzi do niedosłuchu, może również pojawić się gorączka i ogólne złe samopoczucie.

W jaki sposób leczy się zapalenie ucha?

Choć dolegliwość początkowo jest niezauważalna, z czasem może stać się znacznie bardziej dokuczliwa. Nieleczony stan zapalny może rozszerzyć swój zasięga na ucho środkowe i objąć sąsiadujące tkanki. Dlatego zaraz po zaobserwowaniu niepokojących objawów, warto skonsultować się z laryngologiem. Pomoże on ustalić przyczynę problemu i znajdzie odpowiednie rozwiązanie.

Do postawienia diagnozy wystarczy proste badanie laryngologiczne. Niekiedy potrzebne będzie pobranie wymazu do testów mikrobiologicznych oraz wykonanie badań USG lub RTG. Objawy choroby niweluje się antybiotykami, które podawane są najczęściej w formie kropli dousznych. Laryngolog często zleca również oczyszczenie przewodu słuchowego i zaleca właściwą technikę samodzielnej higieny. Podczas leczenia nie wolno jednak samodzielnie usuwać woskowiny, gdyż taki zabieg może zaostrzyć powstały stan zapalny.