Zapalenie oka – jak leczyć takie schorzenie?

Zapalenie oka - jak leczyć takie schorzenie?

Infekcje niestety nie omijają naszych oczu… Ten niezwykle delikatny narząd stale musi odpierać atak bakterii, wirusów i grzybów, które mogą rozwijać się w jego obrębie i powodować dyskomfort. Zapalenie oka jest dość powszechne, a bagatelizowanie go, w szczególnych przypadkach może znacznie utrudniać widzenie lub doprowadzić do całkowitej ślepoty. Jak rozpoznać schorzenie? I co zrobić, by wyleczyć oczy?

Typowe objawy zapalenia

Pod tym pojęciem może kryć się wiele schorzeń, ponieważ jego właściwym znaczeniem jest stan zapalny obejmujący różne części oka. To ogólny termin określający infekcje powodujące między innymi swędzenie, pieczenie oka, obrzęk, uczucie ciała obcego czy charakterystyczne zaczerwienienia. Czasem mogą pojawić się również bardziej nietypowe objawy, takie jak sklejanie powiek, nadwrażliwość na światło czy wydzielina ropna.

Najczęściej problemy wynikają z tworzącej się infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Narząd wzroku jest niezwykle delikatny, dlatego drobnoustroje dość łatwo przenikają w jego strukturę. Choć układ odpornościowy stale niweluje zagrożenie, niekiedy to nie wystarcza. Ryzyko zapalenia oka może być zwiększone u ludzi cierpiących na zespół suchego oka, oraz tych, którzy przez długi czas wpatrują się w ekran monitora.

Prawidłowa diagnoza to podstawa

Aby usunąć skutki infekcji, przede wszystkim należy stwierdzić przyczynę stanu zapalnego. Zajmuje się tym okulista, który z pomocą specjalnej lampy szczelinowej przeskanuje powierzchnię gałki ocznej. Im szybciej postawimy diagnozę, tym lepiej, ponieważ leczenie będzie przebiegać bez powikłań.

Po ustaleniu przyczyny, specjalista przepisuje odpowiednie leki. Zazwyczaj są to antybiotyki doustne oraz specjalne krople do oczu, mające miejscowo złagodzić uporczywe objawy. W przypadku, gdy infekcja ma podłoże alergiczne, należy wyeliminować ze swojego otoczenia substancję wywołującą uczulenie. A przy wirusowym zapaleniu, często stosuje się krople i specjalne maści do oczu z kortyzonem.

Jak samodzielnie ukoić pieczenie oka?

Bez wizyty u specjalisty raczej się nie obejdzie, są jednak domowe sposoby, które pozwolą, choć częściowo zmniejszyć objawy zapalenia oka. Z pomocą mogą przyjść nawilżające krople lub maści do oczu pomagające ukoić ból i pieczenie. Dobrym pomysłem jest również stosowanie ciepłych wilgotnych okładów w miejscu zapalenia.

Niektórzy zalecają też okłady z rumianku. Jest to pewna metoda, jednak warto przy niej zachować szczególną ostrożność. Bywa, że związki zawarte w torebce z ziołem powodują reakcje alergiczne, mogą więc pogłębić dolegliwości. Ponadto trzeba zachować ostrożność w trakcie stosowania – płatki roślin niekiedy podrażniają gałkę oczną.