Sezon letnich festiwali w pełni. Ale czy imprezy masowe są bezpieczne dla naszych uszu?

Sezon letnich festiwali w pełni. Ale czy imprezy masowe są bezpieczne dla naszych uszu?

Lato jest dla miłośników muzyki niezwykle intensywnym czasem. To okres, kiedy organizowane są największe festiwale, na których można spotkać najbardziej znane osobowości świata muzyki. Jeśli ktoś chciałby odwiedzić je wszystkie to mogłoby się okazać, że podczas wakacji niewiele dni spędzi w domu… Letnie festiwale są wspaniałym czasem pełnym dobrej muzyki i tłumów fanów – jednak dla naszych uszu to trudny okres, w którym są one “bombardowane” dźwiękami. 

Jaki wpływ na nasze uszy ma muzyka na żywo

Każdy, kto choć raz był na koncercie doskonale wie, że jest na nim… głośno. Jest to subiektywne odczucie, które wnosi ogólny dyskomfort. Podczas letnich festiwali jednym z dominujących gatunków muzyki jest rock. Światowa Organizacja Zdrowia w badaniach z 2015 roku wykazała, że udział w występie rockowym może spowodować trwały ubytek słuchu już po 28 sekundach! 

Średnio na koncertach osiągane są wartości między 110, a 140 dB – to dokładnie tyle, ile wynosi próg bólu człowieka. Nie trzeba jednak rezygnować z udziału w festiwalach, aby ochronić swój słuch. Wystarczy nieco ograniczyć ilość docierających do nich dźwięków.

Czy można ochronić swoje uszy podczas letnich festiwali?

Aby w pełni cieszyć się muzyką warto zadbać o swoje uszy. Coraz więcej osób jest świadomych, jak ważna jest ochrona słuchu podczas koncertu. Każdy, kto choć raz wrócił z takiej imprezy z wrażeniem szumu w uszach i bólem głowy doskonale wie, jak duży jest to dyskomfort. Wbrew pozorom, najprostszym sposobem na uniknięcie tego uczucia wcale nie jest odmówienie sobie udziału w koncertach.

Wśród fanów festiwali z roku na rok coraz szerzej obserwuje się nowy trend, a mianowicie używanie zatyczek do uszu. Ktoś może zapytać – jak to? Iść na koncert i unikać muzyki? Nic bardziej mylnego. Zatyczki do uszu nie wygłuszają całkowicie muzyki, a raczej tłumią nadmierną ilość dźwięków. W ten prosty sposób cieszymy się wspaniałą atmosferą festiwalu, słuchamy muzyki na żywo, ale do domu wracamy bez bólu głowy. 

Najważniejsza jest świadomość

Słuch mamy tylko jeden. Letnie festiwale to wspaniała okazja do spotkania najbardziej znanych artystów i wysłuchania wielu godzin energetycznej muzyki, jednak nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie naszych uszu przed docierającymi do nich dźwiękami. Warto zaopatrzyć się w zatyczki, aby móc w przyszłości uczestniczyć jeszcze w wielu tego typu imprezach bez trwałego ubytku słuchu.