Po co nam łzy? Sprawdzamy jak ważne jest nawilżenie oka

Po co nam łzy? Sprawdzamy jak ważne jest nawilżenie oka

Choć łzy kojarzą nam się raczej z chwilami smutku i płaczem, pełnią one dużo większą rolę. Aby nasz wzrok działał prawidłowo, oko powinno być odpowiednio nawilżone, za co odpowiedzialna jest wytwarzana w gruczołach powiek ciecz. Bez łez nasze narządy wzroku nie byłyby w stanie normalnie funkcjonować, już lekki ich niedobór może powodować problemy zdrowotne. Dlaczego łzy są dla nas tak ważne?

Nawilżenie to podstawa

Aby narząd wzroku działał w prawidłowy sposób, gałki oczne powinny być odpowiednio nawilżone. To właśnie główne  zadanie łez, które produkowane są przez znajdujące się w powiekach gruczoły. Przy prawidłowej produkcji substancji oraz częstym mruganiu powiek, nasze narządy są świetnie nawilżone i doskonale reagują na zmiany docierającego z zewnątrz światła.

Niedobór łez nie musi wpływać na jakość widzenia, jednak powodować może bolesne dolegliwości. Przede wszystkim obecne jest w takich sytuacjach uczucie dyskomfortu, pieczenie, swędzenie i podrażnienie gałek ocznych oraz powiek, trudności podczas mrugania czy uczucie piasku pod powiekami. Dodatkowo może także zaznaczyć się częste pękanie naczynek krwionośnych oraz krótkotrwałe rozmazanie obrazu.

Czysta gałka oczna – znacznie lepszy obraz

Łzy spełniają również funkcję ochronną. Tworzą one specjalną powłokę zwaną filmem łzowym, dzięki któremu wszelkie nieczystości i drobne zanieczyszczenia są skutecznie usuwane z powierzchni oka. Dzięki kanałom odprowadzającym ciecz, oko usuwa drobiny kurzu, pyłki i inne zanieczyszczenia.

Łzy mają także kluczowe znaczenie przy usuwania większych obiektów. W przypadku, gdy do powierzchni oka dostanie się taki fragment ciała obcego, produkcja substancji znacznie wzrasta. Powoduje to jeszcze większe nawilżenie oka, przez co znacznie łatwiej jest zlokalizować i usunąć element z powierzchni gałki.

To również doskonały regulator emocji

Chyba nie ma osoby na świecie, która choć raz nie płakała. Jak się okazuje, to nie tylko świetny sposób na rozładowanie emocji i ekspresję negatywnych uczuć związanych z konkretnym zdarzeniem. Płacz pozytywnie wpływa również na obniżenie ciśnienia krwi, rozładowanie wewnętrznego napięcia, uspokojenie organizmu i w konsekwencji poprawienie nastroju.

Co ciekawe, płacz jest skomplikowanym systemem regulacji, który składa się z dwóch etapów:

  • faza I – stan wysokiego pobudzenia. To czas, w którym odczuwamy nerwy, napięcie i konieczność rozładowania energii. W tym momencie szczególnie aktywny jest nasz układ współczulny,
  • faza II – stan równowagi. Wtedy układ przywspółczulny wykazuje znacznie większą aktywność. Wiąże się to z szybką zmianą, odpuszczeniem emocji i poddanie się im. To w tej fazie występować może płacz.