Najbardziej niebezpieczne typy hałasu dla ludzkiego ucha. Jakich dzwięków należy zdecydowanie unikać?

Najbardziej niebezpieczne typy hałasu dla ludzkiego ucha. Jakich dzwięków należy zdecydowanie unikać?

Prawidłowe dbanie o podstawowe zmysły u człowieka jest niezwykle istotnym elementem, który należy mieć na uwadze przez całe swoje życie. Jednymi z najważniejszych są bez wątpienia wzrok oraz słuch. Dziś jednak skupmy się na tym drugim zmyśle. Chcąc zachować zdrowy słuch należy przede wszystkim unikać różnego rodzaju hałasu, który może stwarzać realne zagrożenie dla naszych uszów. Jakich więc dźwięków należy unikać?

Normy

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, z jakimi dźwiękami mamy do czynienia na co dzień. Każdy z nas jest inny, co również ma znacznie pod kątem wrażliwości na dźwięki. Przyjmuje się jednak, że te powyżej 80 db mogą doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Jak takie dźwięki rozpoznać bez decybelomierza? Jeśli znajdujemy się w miejscu, w którym musimy krzyczeć by nas usłyszano to najpewniej dźwięki takie mają powyżej 80 db.

Skutki nadmiernego hałasu

Zbyt wysokie natężenie dźwięków może prowadzić do szeregu nieoczekiwanych objawów. Wartości poniżej 35 db nie są dla nas szkodliwe, jednakże mogą powodować pewnego rodzaju niepokój oraz zdenerwowanie. Znacznie bardziej oddziałuje hałas między 35, a 70 db, który ma negatywny wpływ między innymi na układ nerwowy czy samą wydajność organizmu. Wyższe dźwięki- powyżej 80 db prowadzą już do uszkodzenia słuchu powodując przy tym dezorientację. Jeszcze wyżej natężone dźwięki mają wręcz opłakane skutki. Przy wartościach od 120 do 150 db zaczynają drgać organy wewnętrzne, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń z tym związanych. Jeszcze większy hałas powoduje stany lękowe, zaburzenia równowagi czy mdłości. Jak widać nadmierny hałas jest bardzo niebezpieczny.

Jakich dźwięków unikać?

Jako, że dźwięki poniżej 80 db są całkowicie normalne tak te powyżej tej wartości mogą stać się sporym problemem. Jakich więc hałasów należy unikać biorąc pod uwagę te mające natężenie ponad 80 db? Wartość tą przekracza między innymi klakson w samochodzie, który posiada natężenie dźwięku około 85 db. Znacznie bardziej niebezpieczny jest np. młot pneumatyczny- 100 db czy głośno puszczona muzyka- około 110-120 db. Warto również dodać, że z nadmierną emisją dźwięków mamy do czynienia na bardziej ruchliwych ulicach. W tym przypadku wartości mogą sięgać nawet ponad 100 db. Nadmierny hałas jest również normą w lwiej części zakładów pracy. Dotyczy to przede wszystkim różnej maści maszyn.

Podsumowanie

Reasumując, zbyt wysokie natężenie dźwięków ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego słuchu oraz samopoczucia. Nadmierny hałas prowadzi nawet do trwałego uszkodzenia zmysłu. Warto więc zadbać o ten aspekt i tym samym w miarę możliwości redukować przebywanie w takim hałasie.