Jakie zatyczki do uszu? Podstawowe rodzaje stoperów

Jakie zatyczki do uszu? Podstawowe rodzaje stoperów

Zastosowanie stoperów jest bardzo zróżnicowane. Zwykle ich zadaniem jest izolacja akustyczna naszego narządu słuchowego, takie zatyczki mogą również świetnie izolować zainfekowane, bolące wnętrze ucha. W zależności od upodobań klienta może on wybrać jeden spośród wielu typów produktów, który spełniał będzie swoją funkcję w odpowiedni sposób. Przedstawimy w artykule podstawowe typy stoperów najczęściej pojawiające się w dyskontach i aptekach.

Zatyczki silikonowe – jedne z bardziej popularnych

To stopery przygotowane z miękkiej, elastycznej mieszanki, która doskonale dopasowuje się do ciała. Tworzywo ma również specjalną właściwość dostosowania formy do kształtu kanału usznego pod wpływem ciepła. To wyroby doskonale dopasowujące się do ucha, które po pewnym czasie stosowania są bardzo słabo wyczuwalne.

Stopery silikonowe polecane są przede wszystkim dla osób pracujących przy znacznym natężeniu hałasu. Struktura tworzywa świetnie izoluje dźwięki i przyniesie ulgę przy pracy w trudnych warunkach. Silikon jest neutralnym tworzywem, który u większości pacjentów nie powinien wywołać alergicznych problemów skórnych.

Woskowa struktura najbardziej naturalna

Równie popularnym typem zatyczek do uszu są produkty przygotowane z mieszanki wosku i włókien syntetycznych, do których należy m.in. wiskoza czy celuloza. Te stopery również zmieniają kształt i wygląd pod wpływem wyższej temperatury. Początkowo jednak wydają się być sztywne i twarde.

Niestety woskowe zatyczki posiadają jedną wadę – są trudne do czyszczenia. Zwykle więc stosowane są jednorazowo, lub przy sporadycznych okazjach. Warto wtedy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny i częstej wymianie zatyczek. Stopery tłumią jedynie niewielki poziom hałasu, zwykle więc znajdują zastosowanie podczas snu.

Dla bardziej wymagających – zatyczki gumowe lub pianki

Stopery wykonane z gumy znacznie gorzej dopasowują się do kształtu ucha. Z tego powodu zwykle udostępniane są w wielu rozmiarach, które pomagają dopasować ich formę do kanału słuchowego. Są to zatyczki twarde, mogą więc powodować ból i dyskomfort w przypadku niektórych pacjentów.

Ich głównymi zaletami są łatwość czyszczenia oraz dobre tłumienie dużego natężenia hałasu. Z tego powodu najczęściej wykorzystywane są podczas pracy.

Na rynku udostępniane są także stopery przygotowane z pianki. One również świetnie dopasowują się do kształtu kanału i zapewniają dobre tłumienie hałasu. W przypadku pianek trzeba jednak liczyć się z ich częstą wymianą – nie ma możliwości czyszczenia takich zatyczek.