Nadmierne natężenie hałasu może negatywnie wpłynąć na nasz słuch i cały organizm. Dlatego zawsze powinniśmy stosować w takich miejscach środki ochrony, dzięki którym dłużej zachowamy narządy słuchu w odpowiednim stanie. Zwłaszcza że popularne zatyczki silikonowe są dostępne już niemal w każdym sklepie i aptece. Czy faktycznie spełniają swoją funkcję?
Zatyczki silikonowe – jakie mają cechy?
To produkty przygotowane ze sprężystego i elastycznego tworzywa sztucznego. Nie są to zatyczki do indywidualnego formowania – najczęściej mają nadany kształt. Odpowiednio stosowane zatyczki silikonowe mogą wytłumić znaczną część dochodzącego do uszu z zewnątrz hałasu. Jednocześnie to produkty wygodne w użyciu, które nie wymagają wkładania bezpośrednio do przewodu słuchowego.
Zatyczki silikonowe nie ulegają rozprężaniu po umieszczeniu w uchu, dzięki czemu są w pełni bezpieczne i nie powodują podrażnień skóry u wylotu kanału słuchowego. To produkty, które można stosować wielokrotnie, przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny osobistej. Zatyczki silikonowe stanowią świetne rozwiązanie dla osób aktywnych – stopery z powodzeniem możemy wykorzystać podczas joggingu, treningu na basenie czy innego rodzaju aktywnościach.
Produkty mogą pomóc z hałasem
Dopasowane stopery silikonowe skutecznie wygłuszają większość dochodzących do nas dźwięków. Trzeba jednak pamiętać o właściwym wyborze wariantów. Produktów tego typu nie da się samodzielnie modelować, dlatego warto przetestować kilka rodzajów stoperów o różnym kształcie i wybrać ten najlepszy. Zatyczek nie trzeba wkładać bezpośrednio do kanału słuchowego, dlatego z pewnością przypadną one do gustu osobom wrażliwym.
Zaletą produktów wykonanych z tworzywa sztucznego jest także ich stosunkowo niska cena oraz możliwość wielokrotnego użytku. Stopery silikonowe są przy tym wygodne, nie powodują nacisku na ścianki kanału słuchowego czy małżowiny usznej, przez co ryzyko podrażnień podczas stosowania zatyczek jest niewielkie.
Czy stopery silikonowe mają jakieś wady?
Zatyczki tego typu doskonale tłumią dźwięki z zewnątrz, choć nie zawsze jest to wystarczający poziom. Problemem może okazać się dopasowanie produktów do kształtu ucha. U osób z bardziej nietypowym ułożeniem kanału słuchowego zatyczki silikonowe mogą się nie sprawdzić i w tym przypadku warto postawić na formowane stopery piankowe.
Zatyczki silikonowe mogą być dla niektórych zbyt sztywne, co czasami wywołuje dyskomfort i podrażnienia skóry ucha. Raczej nie da się zmienić ich kształtu, dlatego niektórzy muszą poświęcić więcej czasu na zalezienie wariantów o właściwej budowie.