Jak zrobić sobie płukanie uszu? Zadbaj o słuch w domowych warunkach

Jak zrobić sobie płukanie uszu? Zadbaj o słuch w domowych warunkach

Zalegająca w uchu wewnętrznym woskowina może znacznie ograniczyć efektywność interpretacji dźwięków. Często niewłaściwa higiena tylko zwiększa niekorzystny efekt i wpływa na ograniczenie słuchu. Są jednak sposoby na pozbycie się nadmiaru woskowiny. Jednym z nich jest płukanie uszu. Zabieg ten w sposób bezpieczny i bezbolesny przeprowadza się u laryngologa, przy stosowaniu odpowiednich zasad można także wykonać płukanie w domowym zaciszu.

Domowe sposoby płukania uszu

Do czyszczenia otworów usznych można wykorzystać zwykłą wodę. Warto przed przeprowadzeniem zabiegu podgrzać ją do temperatury pokojowej. Aby wprowadzić ciecz do otworu, najlepiej wykorzystać strzykawkę o pojemności 20-30 ml. Aplikację roztworu należy przeprowadzić na siedząco, umieszczając strzykawkę w uchu, jednocześnie kierując ją w górę i do tyłu. Po jej ustawieniu można delikatnie wprowadzić wodę do ucha. Warto kontrolować ciśnienie procesu, zbyt intensywne wtłaczanie płynu może uszkodzić delikatny narząd słuchu.

Czynność należy powtórzyć do pięciu razy. W przypadku, gdy po tym czasie uszy nadal będą zatkane, trzeba poszukać innej metody. Zamiast wody z kranu można zastosować specjalne sole fizjologiczne. Zapewnią one sterylne warunki podczas usuwania wydzieliny, a także wpłyną na nawilżenie skóry wewnątrz ucha. Lepszą efektywność procesu może zapewnić także dodanie kilku kropel wody utlenionej – w jej przypadku trzeba jednak wcześniej sprawdzić tolerancję uszu na skład substancji.

Czy warto stosować preparaty z apteki?

Do płukania uszu można wykorzystać specjalne produkty udostępniane w aptekach. Ich skład dobrany jest w taki sposób, by rozpulchnić i oddzielić zalegającą woskowinę od nabłonka ucha. Znacznie przyspiesza to proces usuwania nadmiaru wydzieliny, jak również zapobiega powstawaniu otarć na delikatnej tkance wewnętrznej narządu.

Preparaty zwykle wzbogacone są o łagodnie działające środki powierzchniowo czynne oraz oliwę pielęgnacyjną lub wodę morską. Niektóre substancje sprzedawane w aptekach nie tylko pomagają usunąć woskowinę, lecz wpływają na zahamowanie dalszego jej osadzania. Preparaty mogą mieć jednak skutki uboczne, takie jak: wyciek z ucha, jego ból, czy uszkodzenie błony bębenkowej. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.

Produkty Stanmark można kupić:

Sprzedaż hurtowa:
● hurtownie farmaceutyczne
● hurtownie BHP
Sprzedaż detaliczna:
Apteki na terenie całego kraju.

kontakt

STANMARK
30-733 Kraków,
ul. Obrońców Modlina 3

Dane do faktur:

Stanmark Mark Kubik
ul. Halki 6/1 30-228 Kraków
NIP: 6761772305
Pon-Pt, 7:00-15:00
+ 12 653 22 12
+ 12 635 21 70
biuro@stanmark.pl