Jak wygląda płukanie oka?

Jak wygląda płukanie oka?

W życiu zdarzają się takie sytuacje, kiedy konieczne jest przeprowadzenie płukania oka, co może zminimalizować jego uszkodzenie. Najczęściej taka potrzeba pojawia się w momencie, kiedy mamy kontakt z jakimś ciałem obcym, a więc kiedy czujemy, że do wnętrza oka dostała się jakaś niepożądana substancja lub nawet drobiny, pył i kurz. Płukanie wykonuje się po to, aby pozbyć się drażniącej materii. Przeprowadza się je na otwartym oku, co ręcznie trzeba wymusić palcami. Warto też rozważyć zakup specjalnych zestawów do płukania oka, które znacznie ułatwiają to zadanie. W przypadku kontaktu z jakimś ciałem stałym, rekomenduje się czyszczenie roztworem soli fizjologicznej. 

Co znajdziemy w zestawie do płukania oka? 

Produkt zawiera sól fizjologiczną w odpowiednim roztworze, która jest tak naprawdę od razu gotowa do użycia. Największą zaletą zestawu jest jednak specjalny kieliszek z PE o pojemności 10 ml, który ułatwia nam płukanie oczodołu i sprawia, że dyskomfort z tym związany jest znacznie mniejszy. Kieliszek jest produktem wielokrotnego użytku. 

W jaki sposób go użyć? 

Zanim przystąpimy do płukania oka, najlepiej jest zestaw wyparzyć, tak aby pozbyć się z jego powierzchni bakterii. Potem trzeba wlać do kieliszka ampułkę z solą fizjologiczną. Kiedy już jest gotowy, musimy się pochylić i przyłożyć oczodół dokładnie do brzegów kieliszka. Oko powinno być otwarte, ale dodatkowo zaleca się też poruszanie powiekami, aby możliwe było szybsze pozbycie się ciała obcego z wnętrza oka. Następnie podnosimy głowę, aby woda mogła wypłynąć wraz z ewentualnym powodem jego zanieczyszczenia. 

Wyrób medyczny, który zawsze dobrze jest mieć w domu 

Zestaw do przepłukiwania dobrze jest mieć pod ręką w swojej apteczce – na wszelki wypadek. Tak naprawdę dość często zdarzają się nam sytuacje, kiedy jakieś ciało obce wpadnie do oka i zaczyna nas w nieprzyjemny sposób uwierać. Zanim trafimy na Szpitalny Oddział Ratunkowy celem mechanicznego wyjęcia danej drobinki, możemy spróbować poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. Płukanie w praktyce bardzo często daje naprawdę dobre rezultaty i jest pomocne, na pewno warto więc podjąć taką próbę. Pamiętajmy jednak, że wykorzystanie roztworu soli fizjologicznej jest odpowiednie tylko w przypadku zaprószenia oka przez jakieś ciało obce o stałym stanie skupienia.