Jak włożyć zatyczki do uszu? Tych podstawowych błędów powinieneś unikać

Jak wkładać stopery do uszu

Kanał słuchowy jest bardzo delikatny. Nawet drobne podrażnienie tkanek może wywołać uporczywy stan zapalny, który będzie wiązał się z silnym przeszywającym bólem. Dlatego podczas stosowania zatyczek do uszu powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Nawet drobne niedopatrzenie może mieć negatywne skutki. Dlatego dziś sprawdzimy, których błędów podczas zakładania stoperów należy się wystrzegać…

Nie wszystkie stopery są wielokrotnego użytku

W aptekach możemy spotkać zarówno produkty jednorazowe, jak i zatyczki, które można stosować przez kilka tygodni. Przed wykorzystaniem stoperów, powinniśmy sprawdzić, z jakiego typu produktem mamy do czynienia. Zatyczki jednorazowe nie powinny być stosowane wielokrotnie, ponieważ mogą w ten sposób przyczynić się do rozwoju bakterii i grzybów w obrębie przewodu słuchu.

W przypadku stoperów wielokrotnego użytku musimy pamiętać o zachowaniu ich w czystości. Jeśli produkt wypadł nam na ziemię, przed ponownym zastosowaniem należy go umyć i zdezynfekować. W przypadku takich stoperów najlepiej stosować specjalne etui, w którym możemy bezpiecznie przechowywać zatyczki do momentu ponownego użycia.

Nie powinniśmy wciskać stoperów na siłę

To bardzo poważny błąd, który często podrażnia delikatne tkanki przewodu słuchu. Przy zbyt silnym nacisku może pojawić się delikatne krwawienie z ucha, a zalegająca wewnątrz kanału woskowina po pewnym czasie zacznie zalegać w niższych partiach przewodu słuchu.

W jaki sposób powinniśmy wkładać piankowe stopery? Po pierwsze, przed założeniem musimy sprawdzić, czy są one odpowiednio elastyczne. Jeśli dają się swobodnie formować w palcach, rozciągamy je, by stały się nieco cieńsze. Następnie chwytamy palcami czubek małżowiny usznej i odciągamy ją w do góry. W tym czasie drugą ręką delikatnie umieszczamy zatyczkę w kanale słuchowym i czekamy, aż rozpręży się ona do pierwotnego kształtu.

Higiena uszu to podstawa

Zachowanie stoperów w czystości to podstawa. Jednocześnie trzeba pamiętać o prawidłowej higienie uszu. Bardzo często popełniamy tu podstawowy błąd, jakim jest czyszczenie kanału słuchowego z wykorzystaniem patyczków. W ten sposób podrażniamy ścianki przewodu i narażamy się na rozwój stanu zapalnego.

Uszy powinniśmy myć, wykorzystując letnią wodę z mydłem. Pod wpływem temperatury, nadmiar woskowiny powinien samoistnie się rozpuścić, zabierając ze sobą wszelkie nieczystości. Jeśli będziemy czyścić uszy podczas codziennej kąpieli, unikniemy rozwoju bakterii i grzybów, które często wywołują bolesne stany zapalne ucha.