Jak dbać o wzrok?

Jak dbać o wzrok?

Jesienią i zimą warto szczególnie zadbać o nasz wzrok. Intensywna ekspozycja na sztuczne światło oraz suche i zanieczyszczone powietrze męczy nasze oczy, a te reagują łzawieniem i pieczeniem. Tymczasem wystarczy kilka sprawdzonych zasad, aby wzrok był w doskonałej kondycji przez cały rok.

Niezwykle ważne nawilżanie oczu

Częste przebywanie w sztucznie oświetlonych, ogrzewanych pomieszczeniach znacząco przyczynia się do przesuszenia tkanek. Powietrze o niskim poziomie wilgotności oraz wszechobecne, jaskrawe światło sprzyjają podrażnieniom i szybkiemu męczeniu się. Z tego względu w miejscu naszej pracy i zamieszkania warto stosować nawilżacze powietrza. W konsekwencji minimalizują one suchość naszych gałek ocznych. 

Równie ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, które pozwala pozbyć się wszechobecnych alergenów i zarodników grzybów. Dobrym pomysłem jest też używanie specjalnych kropel nawilżających. Skutecznie łagodzą podrażnienia i pieczenie, chroniąc wzrok przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Okulary przeciwsłoneczne? Także zimą!

Osoby, którym zależy na dobrej kondycji, powinny wziąć pod uwagę noszenie przyciemnianych szkieł przez cały rok. W okresie jesienno-zimowym promienie słońca, odbijające się od śniegu i lodu, narażają nasze oczy na silną ekspozycję na promieniowanie UV. Jeśli często przebywamy na zewnątrz bez ochronnych okularów, znacząco wzrasta ryzyko zmęczenia wzroku, jego schorzeń, a w skrajnych przypadkach – także groźnych nowotworów. Zimą warto zdecydować się na modele polaryzacyjne, które rozpraszają promienie słoneczne. W dobrze dopasowanych okularach będziemy widzieć wyraźniej bez konieczności mrużenia oczu, dzięki czemu nasz wzrok będzie funkcjonował znacznie lepiej.

Smog – groźny wróg

Przez większość jesieni i zimy w wielu polskich miastach przekroczone zostają dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza. Obecne w nim pyły są równie niebezpieczne dla delikatnych oczu, co dla naszych dróg oddechowych. Wybierając się na spacer warto zaopatrzyć się w dobrze przylegające do twarzy okulary przeciwsłoneczne, które ograniczą przedostawanie się pyłków do gałek ocznych. Osoby korzystające z soczewek kontaktowych powinny zdecydować się na modele jednodniowe, a w przypadku wersji wielorazowych – regularnie i dość często wymieniać je na nowy komplet.