Home office – jak zadbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Home office - jak zadbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Pandemia nauczyła nas zupełnie nowego systemu życia. Dawniej niewyobrażalna możliwość przeniesienia obowiązków na ekran monitora dziś stała się faktem i jest powszechnie stosowaną metodą pracy. W tym przypadku warto zadbać o oczy, które są szczególnie narażonym na uszkodzenia narządem. A wielogodzinne wpatrywanie się w wyświetlacz laptopa z pewnością im nie służy. Oto kilka wskazówek, dzięki którym można będzie uniknąć przyszłych problemów z widzeniem.

Mrugaj! I nie zapominaj o tym!

Poprzez mruganie, nasze oczy są nieustannie nawilżane. To naturalny proces, który wykonujemy mimowolnie. Jednak podczas pracy na komputerze, gdzie wymagane jest szczególne skupienie naszej uwagi, mamy skłonność do zapominania lub świadomego blokowania zamykania powiek.

To bardzo niekorzystne zjawisko, które jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów suchości oka, powstawania zaczerwienień oraz ich pieczenia. Mruganie jest więc bardzo potrzebne i nie warto o nim zapominać. Aby dodatkowo nawilżyć oczy, można wykorzystać również krople, które ułatwią pracę przed komputerem.

Ustaw sprzęt pod siebie

Odpowiednie przygotowanie stanowiska do pracy jest bardzo istotne. Przede wszystkim, aby zadbać o swój wzrok, warto zadbać o właściwy dystans oczu od ekranu monitora. Dzięki temu możliwe będzie prawidłowe odczytanie informacji z wyświetlacza przy mniejszym natężeniu światła.

Ważna jest również odpowiednia postawa ciała. Podczas pracy przy komputerze wskazana jest wyprostowana sylwetka oraz komfortowe ułożenie głowy. W przypadku pozycji skrzywionej lub sylwetki z wygiętym karkiem mogą pojawić się problemy z bólem mięśni, które wpłyną negatywnie na naszą koncentrację.

Warto również ustawić sobie parametry wyświetlacza pod swoje preferencje. Systemy operacyjne udostępniają szereg możliwości zmiany tła środowiska pracy, ustawienia wielkości czcionki tekstu oraz jasności przedstawianego obrazu.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Podczas pracy zdalnej, należy pamiętać również o dostarczeniu odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniu. W przypadku zimowych krótkich dni, aspekt ten jest szczególnie ważny. Warto przy tym zwrócić uwagę na jakość i moc żarówek instalowanych do żyrandola w pomieszczeniu. Zarówno zbyt intensywne, jak i za słabe oświetlenie może przynieść sporo problemów ze wzrokiem.

Istotne jest również, aby nie pracować w warunkach kontrastu światła między ekranem laptopa a oświetleniem zewnętrznym. Siedząc przed komputerem w ciemnym pomieszczeniu, nasz wzrok skupia całą swoją uwagę na jasnym ekranie monitora, co jest bardzo niekorzystne dla naszych oczu. Może to powodować ich pieczenie, swędzenie oraz ogólne zmęczenie.