Dlaczego nie wolno używać jednorazowych zatyczek do uszu wielokrotnie? Nie warto oszczędzać!

Dlaczego nie wolno używać jednorazowych zatyczek do uszu wielokrotnie? Nie warto oszczędzać!

Zatyczki do uszu są jedynym, obok zewnętrznych ochronników, środkiem zaradczym na drażniący hałas. Jeżeli przebywamy w nim nawet krótkotrwale, ostry dźwięk może uszkodzić nasz słuch. Wyeliminowanie jego źródła jest w wielu sytuacjach niemożliwe, dlatego jedynym sposobem pozostaje ochrona w postaci zatyczek do uszu. Warto jednak pamiętać, że te jednorazowe należy używać tylko raz, zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie ma więc sensu oszczędzać na higienie, bowiem konsekwencje mogą być naprawdę niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Jednorazówki – czemu są jednorazowe?

Zatyczki do uszu wykonane są najczęściej z czystej bawełny, delikatnie impregnowanej woskiem. Oba materiały mogą być użyte tylko raz! 

Odkształcenia

Po pierwsze, niebezpieczne jest dla pełnego zdrowia przewodów słuchowych wielokrotne wyjmowanie i aplikowanie zatyczki. Traci ona swój kształt, może wpaść do wnętrza ucha, a w konsekwencji prowadzić wręcz do konieczności wykonania trudnego zabiegu chirurgicznego w celu wyjęcia czopa, w który zamienia się materiał.

Bawełna i wosk – antyseptyczne?

Po drugie: tkaniny te są przygotowywane w środowisku odkażonym. Ponowne ich użycie grozi bardzo poważnym zainfekowaniem kanału słuchowego. Należy bowiem zdać sobie sprawę z faktu, że jednorazowe zatyczki do uszu, użyte po raz kolejny są nośnikiem naturalnych wydzielin z wnętrza naszego ucha. Po ich wyjęciu i ponownym umieszczeniu automatycznie zanieczyszczamy przewód słuchowy zewnętrznymi, groźnymi bakteriami. W ten sposób może dojść do zainfekowania i chorobotwórczego zakażenia wewnętrznego.

Jednorazowe zatyczki chronią tylko jeden raz! 

Producenci zakładają ich skuteczność przez określony czas, np. jedną dobę. W przypadku większych źródeł hałasu, takich jak na przykład dźwięk silnika odrzutowego, zatyczki są wewnętrzną ochroną ucha i należy uzupełnić je ochroną w postaci zewnętrznych ochronników. Niezależnie jednak od rodzaju produktu, gwarancję dobrego działania mamy tylko w konkretnym czasie.

Pamiętajmy, że dobry kształt i czystość to pełne bezpieczeństwo dla ludzkiego ucha. Jest ono szczególnie podatne na groźne infekcje, a tym samym pogorszenie stanu zdrowia całego organizmu. Oszczędzanie na jednorazowych zatyczkach do uszu nie ma więc sensu. Podobnie bowiem jak w przypadku igieł iniekcyjnych, nie mogą być użyte więcej niż raz.