Co zrobić, gdy coś wpadnie Ci do oka? Czym płukać?

Co zrobić, gdy coś wpadnie Ci do oka? Czym płukać?

Ciało obce w gałce ocznej.

Bardzo często w trakcie wykonywania codziennych czynności w pracy nasze oczy są narażone na kontakt z ciałami obcymi. Mogą mieć one postać opiłków, odprysków jak i ciekłych substancji chemicznych. Mimo zachowania staranności i sumienności w wypełnianiu powierzonych nam obowiązków jesteśmy  narażeni na sytuacje nieprzewidywalne innymi słowy na wypadki. Jeśli do naszego oka dostanie się ciało obce musimy natychmiast poprosić o pomoc. Oczywiści w bardzo poważnych sytuacjach gdy w gałkę oczną wbije się np. duży opiłek lub odłamek oko należy zakleić i udać się do lekarza lub wezwać karetkę. W przypadku mniej drastycznych incydentów udzielenie pomocy powinniśmy zacząć od przemywania oka.

Czego użyć aby zabezpieczyć nasz aparat wzroku?

W celu zapobiegania incydentom przedostania się ciała lub substancji obcej do naszego oka należy stosować Środki Ochrony Indywidualnej odpowiednio dobrane do stanowiska pracy. Mogą to być okulary lub gogle, hełmy z przyłbicą lub inne osłony twarzy.

Gdy dojdzie do zdarzenia.

W sytuacji gdy do naszego oka dostanie się ciało obce bardzo ważnym aspektem jest czas udzielania pomocy. Dlatego też należy zadbać o łatwy dostęp do apteczki czy też płuczek. Każdy pracownik powinien wiedzieć kto jest odpowiedzialny za udzielenie pierwszej pomocy i gdzie znajduje się sprzęt z którego należy skorzystać.

Aparat do płukania oka ZPO – skład

Kartonik zawiera 10 sztuk opakowań jednostkowych zestawu ZPO. W skład każdego z nich wchodzi kieliszek o pojemności 10 ml oraz dwie ampułki z roztworem NaCl o stężeniu 0,9 % każda o pojemności 10 ml. Ważnym atutem wyżej wspomnianego zestawy jest wpis do Rejestru Wyrobów Medycznych.

Aparat do płukania oka ZPO – sposób użycia

Przed użyciem kieliszek należy przepłukać np. wodą. Następnie wypełnić do roztworem NaCl znajdującym się w ampułce. Przed rozpoczęciem zabiegu płukania oka należy delikatnie pochylić się do przodu, a następie przyłożyć kieliszek. Bardzo ważne jest to, aby krawędzie naczynia szczelnie przylegały do naszego oczodołu.Kolejnym etapem procedury jest uniesienie głowy do takiej pozycji, aby roztwór swobodnie wypłynął z kieliszka i przemył gałkę oczną pozwalając na usunięcie tkwiącego w nim ciała obcego.W trakcie płukania zaleca się poruszanie powiekami co ma na celu ułatwienie oczyszczenia oka. Należy także pamiętać o tym żeby przed użyciem zestawy ZPO sprawdzić szczelność ampułek oraz kolor znajdującego się w niej roztworu. Istotne jest, aby warunki temperaturowe w których go przechowujemy nie przekraczały 25 ºC.