Ciało obce w oku może wywołać
zapalenie spojówek. Jak się przed tym ustrzec?

Ciało obce w oku może wywołać zapalenie spojówek. Jak się przed tym ustrzec?

Okulistyka jest jedną ze specjalizacji lekarskich, która zajmuje się dolegliwościami związanymi z naszymi oczami. Za jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów uchodzą wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne czy zapalenia o różnych przyczynach. Niejednokrotnie te dwie sytuacje mogą współistnieć, co dodatkowo uprzykrza życie chorym.

Ciało obce w oku

Tak zwane powierzchowne ciała obce, które umiejscowione są w spojówce, rogówce czy pod powieką stanowią kluczową dolegliwość w gabinetach okulistycznych. Przedmioty dostają się w niepożądane miejsca w czasie wietrznej pogody, podczas przebywania w miejscu prac budowlanych oraz w lokacjach o dużym zapyleniu i zanieczyszczeniu powietrza. Najbardziej niebezpieczną dla naszego narządu wzroku formę przybierają, gdy uderzają w tkanki z dużą prędkością, jak podczas rąbania drewna, kucia metali lub podczas wypadków drogowych. Głównym objawem są odczucia bólowe zależne od lokalizacji wniknięcia, a także możliwe pogorszenie widzenia. Kluczowym elementem leczenia jest błyskawiczne usunięcie przyczyny drażniącej samodzielnie za pomocą wacika lub u lekarza specjalisty, który dodatkowo oceni powikłania.

Zapalenie wywołane ciałem obcym

Spojówka jest specyficzną, przezroczystą błoną, która pokrywa gałkę oczną i część wewnętrzną naszych powiek. Jest szczególnie narażona na czynniki drażniące, bakterie, wirusy czy też alergeny. Tkanka ta nie zareaguje tak dramatycznie na ciało obce jak rogówka, gdzie może spowodować ono naciek, na przykład wokół metalicznego opiłka. Drobne cząstki pyłu doprowadzają jednak do rozwoju krótkotrwałych acz klasycznych cech stanu zapalnego. Narząd może wydawać się nam ocieplony, zaczerwieniony, o widocznych naczyniach. Ponadto stwierdzimy obrzęk, dyskomfort, a także utratę funkcji.

Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek

Jeśli mówimy o ciele obcym, nie sposób nam pominąć coraz powszechniej używanych soczewek kontaktowych. W przypadku wersji wielorazowych istnieje ryzyko rozwoju olbrzymiobrodawkowego zapalenia spojówek, szczególnie przy niewłaściwej higienie i kładzeniu się spać z założonymi pomocami. W wyniku tego, najczęściej rano, zauważamy białawą wydzielinę utrudniająca widzenie. Ten problem powinien ustąpić praktycznie zaraz po zaprzestaniu stosowania szkieł. Zazwyczaj nie jest wymagana dodatkowa interwencja, objawy się wygaszają. Podobne sytuacje mogą wywołać szwy wewnątrz oczodołu po operacjach okulistycznych, a także obecność specjalistycznych protez narządu wzroku.